Co je OBPH? Závod lze stručně definovat jako vytrvalostní dvouetapový závod dvojic v orientačním běhu s volným pořadím kontrol, kde část kontrol je dosažitelná jen s pomocí lezeckých technik. Kategorie muži, ženy, mix a veteráni (součet věků 110+).

Jedná se ale hlavně o pohodový závod „hobíků“ s více než šedesátiletou tradicí, kde se na kontrole můžete potkat s dvojkou naspídovanejch borců, zamilovanym párečkem, který přišel otestovat svůj vztah na závod místo na vodu, nebo babičku, která se účastní potřicáté, tentokrát s vnoučkem a mají to jako podzimní procházku.

Závod mívá páteční noční etapu o délce 2-4 hodiny. Kontroly bývají při zemi (netřeba brát lezeckou) a závodníci si vystačí se svou standardní čelovkou, co berou pod stan – za světla umí běhat každý, to není žádný výkon. Startuje se intervalově, kontroly se razí do klasických papírových průkazek.

Sobotní etapa mívá časový limit 6-8 hodin, startuje se opět intervalově. Nafasujete jednu nebo hned několik map, které na sebe více či méně ;p navazují. A pak už následuje den plný nezapomenutelných zážitků a hlášek typu: „Víš kde jsme?“ „Teď na ten strom lezeš ty!“ „Jak se tam nahoru dostanem?“ „Počkej, tys říkal že je to 28, ale on si cvak 29! Tak kde to teda jsme?!?“ „Tady někde to musí být! Ukaž mi znova tu mapu. Počkej to něják nesedí, tady to vypadá jak vystřižený odjinud. A sakra…“ „Hele tyhle byli loni na bedně, jdem za nima.“ A oblíbená: „Sory, já to zas posral, musíme běžet zpátky…“
Část kontrol se obyčejně nachází ve výškách a nad volnou hloubkou, kde využijete lezecké vybavení a um. Může se jednat o lezení po stromech s větvemi i bez, lezení po skalách s jištěním i bez, postup po lanech svislých i vodorovných, slaňování, přeskoky a podobně. Mimo to bývá tradičně zařazeno oblíbené podzimní koupání, anebo alespoň smočení.


Pár fotek ze starších ročníků pro ilustraci, taková malá ochutnávka s čím se na závodě můžete setkat. Časem vytvoříme novou galerii, doufám, že nikomu z autorů fotek nebude vadit, že jsem je zde prozatím umístil.


Večer následuje společenská část závodu s vyhlášením výsledků. Závodníci si sdělují své zážitky, diskutují nad nejlepším mapovým postupem, způsobech dosažení kontrol a někteří se konečně dozvědí, jak že ty mapy na sebe vlastně navazovaly.

Další den ráno se probudíte s bolestí celého těla po 12ti hodinovém zápřahu, někteří i s bolestí hlavy a jste si jistí že další rok se určitě nezúčastníte. Taková námaha za to přece nestojí.

Uplyne týden, bolest těla odezní, ale nezapomenutelné zážitky zůstanou a vy víte, že další rok se určitě zúčastníte, protože to za to jednoznačně stojí.

A proč je v názvu závodu každé slovo v uvozovkách? Kdo se už zúčastnil, ten ví. A kdo se ještě nezúčastnil…

Vítěz závodu pořádá další ročník, to je tradice, ze které se nedá vykroutit. Díky tomu se závod odehrává každoročně na jiném místě a je pokaždé unikátní.

Co si s sebou zabalit na závod? Boty na běhání/chůzi po lese, ale BOTY S HŘEBY NECHTE DOMA, ničí skály! Příhodné oblečení dle předpovědi. Pití a jídlo dle uvážení. Buzolu, běžnou čelovku a lezeckou výbavu. Klasik si vystačí s 30m lanem, se kterým se může jistit, lézt i slaňovat. Kdo si netroufá, přibalí pár smyc, karabin, prusíků a třeba i sedák a jednu lezačku (kdo neřeší každý gram veme dvě, pokud neleze naboso). Kdo neví, co je HMS, veme i slaňovátko a kdo v životě nelezl na hladký strom, nahlédne do horolezecké metodiky.
Používat jiné než přidělené mapy je zbabělost. Snížit se k použití GPS či chytrého telefonu k unsadnění postupu je neslýchaná zavrženíhodná nesportovní nestydatost! Průjem na vás podvodníci! (Ano i toaletní papír se hodí).

Pro zelenáče: vem si průhlednou izolepu na mapu, abys našel cestu zpět, až zmokneš. Hodinky, abys věděl, kdy se vrátit. A telefon pro případ nouze.

Jak se chovat během závodu? Nenič přírodu, nepohazuj odpadky. Bav se. Vše zvládni vlastní silou bez cizí pomoci. Zůstaň po celou dobu s parťákem, nerozdělujte se – je to závod dvojic, ne dvou jednotlivců. Dávej na sebe pozor. Nelez na soukromé pozemky, nepřelézej zdi. Pivo si dej raději až po doběhu. Když se ztratíš, zraníš apod. volej pořadatele (číslo na prezentaci). Pokud nemáš občanku, vem s sebou rodiče, či jiného vhodného dospěláka.

Takto závod vidí netradiční pořadatelé. Pokud by někdo ze zkušenějších chtěl něco upřesnit, doplnit, či uvést na pravou míru, budeme rádi, když se ozvete na obph@email.cz nebo napíšete do komentů.

Historie a předchozí ročníky

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *